PORADENSTVÍ

Vánoční hvězda  Poinsettia                                                                                       
Rostlina Euphorbia pulcherrima, zvaná poinsettia nebo u nás nejvíc rozšířený název "vánoční hvězda" je původem z tropů Mexika a Střední Ameriky. Rostlinu znali již dávno jihoameričtí indiáni, kteří ji nazývali rostlinou, která roste ve zbytcích půdy jako plevel. Synonymem Vánoc se stala tato rostlina asi v 17.století, kdy františkáni v Mexiku ji používali při vánočních obřadech, protože jim květem připomínala Betlémskou hvězdu a barvou krevní oběť. Svůj název "poinsettia" dostala od prvního mexického ministra Joela Roberta Poinsetta, který ji prezentoval již v roce 1825. Velký vliv na rozšíření poinsettií v USA a celého světa má americká obchodnická rodina Ecke, která již začátkem 20.století vynalezla technologii na pěstování euphorbií roubováním. Tento způsob si dala patentovat a prakticky do dnešního dne má rodina Ecke v USA velký podíl v pěstování těchto rostlin.

(zdroj:Wikipedia)

Euphorbia pulcherrima patří do čeledi pryšcovitých, u kterých dochází při poškození lodyhy k úniku "latexu" mléčné barvy. Toxicita této látky je relativně nízká, může však vyvolat alergickou reakci u citlivých jedinců. Pro jistotu si ale umyjte ruce při potřísnění.

Pěstování
Euphorbia je rostlina tropických spodních pater, proto ji nevystavujte na přímém slunci, velmi dobře snáší nepřímé světlo. Lépe snáší nižší teplotu od 15°C přes noc a do 25°C přes den. Největším nepřítelem je průvan !! Rostliny vystavené průvanu shazují listy. Zalévat tehdy, pokud je povrch zeminy proschlý, prolít a přebytečnou vodu z podmisky vylít, aby rostlina nestála ve vodě. Hnojit běžnými pokojovými hnojivy maximálně jednou za 3 týdny.
Jednou z nejčastějších otázek našich zákazníků je, jak pečovat o rostlinu, aby mě vydržela do dalších Vánoc ? Je to sice možné, ale proces následného pěstování je trochu náročný pro běžné zákazníky, většinou výsledek není takový, jako je rostlina nově vypěstovaná ve skleníku u Vašeho zahradníka. A ceny nejsou tak vysoké.
Pro ty z Vás, kteří byste se chtěli pustit do delšího pěstování euphorbie uvádím nutný daný postup : po Vánocích rostlinu , které opadávají listy, přemístíme do chladnější místnosti a omezíme zálivku cca 1x týdně. Koncem jara rostlinu můžeme letnit, ne však na přímém slunci a v květnu provedeme řez. V létě pravidelně přihnojujeme. Na konci léta je nutno rostlinu na 10 hodin vystavit na světlo a zbytek dne ji zakrýt, uzavřít do krabice nebo do skříně. Pokud toto opatření nedodržíte nebo nesprávně postup načasujete, euphorbie nevykvete.
Jak sami můžete číst, je lépe si koupit euphorbii novou, krásnou a v plné kondici.

Přeji hodně radosti s poinsettií - vánoční hvězdou.